Відокремлений структурний підрозділ “Фаховий коледж інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”

Зустріч із клінічним психологом Катериною Томовою : про здоров’я, потреби та вибір кожного

З метою запобігання виникнення тютюнової залежності у студентської  молоді, захисту здоров’я людей та забезпечення їхнього права жити у середовищі, не забрудненому тютюновим димом, запобігання наркоманії та забезпечення зміцнення здоров’я шляхом пропагування здорового спосо­бу життя, 22 листопада 2023 року  студенти І курсу коледжу мали можливість поспілкуватися із клінічним психологом  Львівського обласного медичного центру  превенції та терапії узалежнень Катериною ТОМОВОЮ.

Під час зустрічі, студентам було наведено чимало  прикладів  різних життєвих  ситуацій, в яких може опинитися молода людина, наслідки, які можуть виникнути згодом  та вказано шляхи вирішення  виходу із кризових  ситуацій.

Катерина Томова наголосила на зв’язку між залежностями із незадоволеними потребами людей, розповіла про теорію Рудольфа Дрейкурса та адлеріанство.

Австрійський психіатр та педагог  Рудольф Дрейкурс відомий своєю роботою в розвитку індивідуальної психології, яка була розширенням ідей психолога Альфреда Адлера. Зокрема було виділено такі 4 основні потреби людей:

  1. Потреба в безпеці: всі люди повинні почувати себе в безпеці, мати дах над головою, доступ до їжі та одягу, а також почуття приналежності та прийняття іншими.
  2. Потреба у значущості: усім людям важливо відчувати, що вони мають значення та можуть зробити внесок у світ через роботу, стосунки або творчість.
  3. Потреба у свободі: всім людям важливо мати контроль над своїм життям, можливість робити власний вибір та бути готовими до ризику.
  4. Потреба в любові: всі люди мають відчувати себе коханими і прийнятими такими, які вони є, бути частиною спільноти та відчувати свою належність до неї.

За Дрейкерсом, коли базові потреби людей залишаються незадоволеними, це може спонукати до використання нездорової поведінки для задоволення цих потреб. Наприклад, ті, хто почувається невпевнено, можуть виявляти агресію або маніпулювати іншими. Ті, хто відчуває себе неважливими, можуть відсторонюватися або піддаватися депресії. Ті, хто відчуває багато тиску та контролю, можуть ставати бунтарями або безтурботними. Люди, які відчувають себе нелюбими, можуть впадати в нужденність або ставати чутливими. У всіх цих сценаріях вживання може використовуватися як спосіб врятуватися від цих турбулентностей. 

Ось кілька конкретних порад та підходів до задоволення основних потреб людини:

  • Розуміючи потребу любові, варто організовувати приналежність з власною участю і допомагати іншим в цьому. Приймати людей такими, які вони є.
  • Розуміючи потребу у свободі, варто давати можливість людям приймати свої рішення. Не оцінювати та не критикувати, а давати кожному жити власним життям зі своїми виборами та рішеннями.
  • Потребу у значущості можна задовольняти, будуючи щирі стосунки з повагою до гідності кожної людини. Адлер вважав, що кожна людина має вроджене прагнення до значущості, і соціальний інтерес підкреслює взаємозв’язок між індивідами у спільноті з турботою та любов’ю до один одного.
  • Потребу в безпеці можна задовольняти добротою до інших.

«Вмій сказати НІ! Твоє майбутнє у твоєму виборі сьогодні!» — таким підсумком завершилася  зустріч з студентами коледжу.

За матеріалами презентації К. Томової

Переглянути презентацію

Copy link
Powered by Social Snap