Як не вигоряти? Запрошуємо ознайомитись з матеріалами, які підготувала практичний психолог коледжу Ірина Аркадіївна Нікітенко.
Кожного дня ми, українці, стикаємося з новими й новими подіями, які важко пережити і на які неможливо не реагувати. Величезна кількість людей стає жертвами лиха, спричиненого агресором, і потребує допомоги тут і зараз.
При цьому ми часто забуваємо, що ті, хто рятує фізично чи підтримує морально (назвемо їх рятувальниками в широкому сенсі цього слова), також відчувають глибокі негативні наслідки. І з цими наслідками важко впоратися самотужки.
Як часто ви кажете собі, що зараз важливіше надати допомогу іншому, подумати про іншого, надати йому підтримку, ніж подбати про себе?
Джордж Еверлі-молодший, дослідник стресу в кризових ситуаціях, доцент кафедри психіатрії Школи медицини Джонса Гопкінса, стверджує, що найкращий спосіб потурбуватися про інших – це потурбуватися про себе.
Більше того, він навіть створив власний “Клуб вигорілих рятувальників” і підготував 10 заповідей, яким має слідувати кожен, хто хоче до нього потрапити:
- Будьте перфекціоністом і ніколи не погоджуйтеся на щось менше за ідеальний результат.
- Ніколи не тренуйтеся – від цього тільки м’язи болітимуть.
- Пам’ятайте, що склянка завжди наполовину порожня.
- Їжте якомога більше фаст-фуду й ніколи не снідайте.
- Звинувачуйте у всіх своїх невдачах інших – батьків, друзів (чи їхню відсутність), свого авторитарного, нечутливого, жадібного, дріб’язкового (потрібне підкреслити) боса, корупцію або державу.
- Завжди беріть відповідальність за все та за всіх, адже це ваша задача – зробити так, щоб усі, хто пережив лихо, були щасливі.
- Постійно контролюйте все та всіх, а особливо тих людей або речі/події, над якими у вас немає влади.
- Намагайтеся спати якомога менше.
- Відчувайте провину, якщо ви маєте залишити місце лиха. Ніколи не беріть відпустку, а якщо раптом захворієте, то постійно звинувачуйте себе, що ви зараз не там, де треба.
- Дотримуйтеся таких життєвих правил:
- спіть, доки не зголоднієте;
- їжте, доки не втомитеся;
- вживайте алкоголь, щоб розслабитися;
- вживайте стимулятори, щоб працювати.
Якщо ви практикуватимете всі ці 10 простих заповідей, Джордж Еверлі гарантує вам бурхливу, але коротку кар’єру рятувальника. Але з іншого боку, якщо ви піднесете ці поради до дзеркала та побачите у відображенні їхні протилежності, то отримаєте рецепт довголіття та успіху.