Сьогодні Інтернет охоплює майже всю Земну кулю. І хоча вже важко уявити життя без доступу до глобальної мережі, ми знаємо про неї не так і багато.
Коли з’явився Інтернет? Що означає це слово? Хто його створив і навіщо?
Все починалось з ідеї
Як це часто буває з винаходами людства, все починалось з ідеї, ідеї про миттєву передачу інформації у будь-який куточок планети. Сьогодні повідомлення від наших друзів та знайомих приходять нам протягом секунд. Але так було не завжди. В часи Київської Русі посилка з Гонконгу до Києва мала б фізично подолати відстань 7670 км.
Тож протягом тисячоліть людство шукало та винаходило нові способи полегшити передачу інформації на відстань.
Наприклад, у 1667 році французький фізик Дені Папен запропонував використовувати для передачі листів пневмотрубки.
Згодом з’явились і технології, що дозволили транслювати інформацію на далеку відстань майже миттєво. Зокрема електричний телеграф міг передавати текстові послання електричними дротами. Телефонний та радіозв’язок дозволили людям спілкуватись вголос. А вже у 20-х роках 20 ст. зародилось телебачення. І хоч історія розвитку телекомунікацій була і без того досить бурхливою, в 20 ст. вона ще пришвидшилась.
Від воєнного проекту до невід’ємної частини життя
Появі та розвитку Інтернету посприяли Холодна війна та космічні перегони між Радянським Союзом та США. Коли 4 жовтня 1957 року СРСР запустив перший супутник на орбіту Землі, США серйозно задумались над безпекою зв’язку. 1958 року американське керівництво зібрало групу вчених з чотирьох провідних університетів країни для розробки невразливої національної системи зв’язку Арпанет (Arpanet). Проектом для створення цієї мережі займався вчений Джозеф Карл Робнет Ліклайдер. Саме він запропонував об’єднати комп’ютери в єдину глобальну мережу.
Випробування мережі відбулось 29 жовтня 1969 року. Першими вузлами зв’язку обрали Каліфорнійський університет та Стенфордський дослідницький центр. Під час випробування цю відстань подолало послання з літер “LOG”. Це були перші літери слова “Login”, але за першого запуску система дала збій, тож частина слова загубилась. Повне слово було відправлено за годину. Вже 5 грудня 1969 року мережа об’єднала чотири університети, причетні до її створення, і далі почала щороку ширитись, приєднуючи нові вузли.
В Арпанет також були запроваджені деякі важливі технології та протоколи передачі даних. Зокрема, створений інженером Вінтоном Серфом протокол TCP/IP (Transmission Control Protocol/ Internet Protocol), який ми використовуємо і сьогодні. Він дозволив пересилати великі файли фрагментами.
А в 1971 році в мережі Арпанет з’явилась можливість відправляти електронну пошту, імейли. Тоді ж для них почали використовувати знак @ (равлик, вухо чи собака). Своєю появою вони завдячують людині на ім’я Рей Томплінсон.
В 1873 році через трансатлантичний телефонний кабель до Інтернету приєднались перші іноземні організації з Європи. Так мережа стала міжнародною.
Слід зауважити, що Арпанет від самого початку фінансувався Міністерством оборони США, тож і не передбачався як система загальнонаціонального користування. На початку 80-х років Американський фонд науки сприяв створенню альтернативної та більш незалежної мережі NSF net, що забезпечувала доступ до суперкомп’ютерів для науково-дослідних організацій США.
А вже у 1991 році Інтернет захопив світ. Програміст Тімоті Бернерс Лі розробив і впровадив WWW стандарт (World Wide Web, укр. “Всесвітня павутина”) — технологія доступу до усіх мереж, під’єднаних до Інтернету, що здійснюється по протоколу TCP/IP і HTTP.
Перший графічний веб-браузер Mosaic побачив світ у 1993 році.
Детальніше історію створення Інтернету можна переглянути у відео CASES Media.