Відокремлений структурний підрозділ “Фаховий коледж інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”

Від 1G до 5G: Еволюція мобільного зв’язку

За останні 20 років технології зв’язку та передавання даних фантастично просунулися. Сьогодні користувач може їхати на роботу машиною, що під’єднана до інтернету, дивитися відео онлайн на смартфоні, приєднатися до конференц-дзвінка, перебуваючи в заторі, перевірити, чи все добре з тваринами через камеру з онлайн-доступом. А діставшись до роботи, керувати роботами, теж за допомогою бездротового зв’язку. Карантин 2020 року продемонстрував, що все це — не просто ще одна зручність сучасного світу, а критична необхідність.

Яка різниця між 1G, 2G, 3G, 4G та 5G? Найпростіша відповідь: “швидкість”. Кожен новий стандарт приносить споживачам кращий і більш швидкий сервіс і низку пов’язаних продуктів і послуг, які не були доступні раніше.

Давайте переглянемо інформацію про кожне покоління мобільного зв’язку і про те, які можливості воно принесло суспільству.

Перше покоління 1G: Дорогі телефони, дорогий зв’язок

Цей стандарт бездротового радіозв’язку був ще аналоговим. Перший комерційний 1G-зв’язок у 1979 році запустила в Токіо NTT. З’єднуватися з вежами мобільного зв’язку можна було за допомогою телефонів, встановлених у машинах.

Одні з перших, хто відчув користь від 1G, це торгові агенти. Вони й так шукали замовлення, подорожуючи машиною, а якщо її обладнати радіотелефоном, то можна розміщувати замовлення й спілкуватися з покупцями швидше та зручніше. Радіотелефони для такого зв’язку коштували тисячі доларів, і сам зв’язок був дуже дорогим.

Усе стало цікавішим, коли з’явився 2G і цифрова надбудова для нього — технологія передання даних EDGE.

2G і перший, дуже повільний, мобільний інтернету

Коли в мережі GSM почали впроваджувати стандарт EDGE на початку 2000-х, підскочила швидкість передання даних. У порівнянні з базовими для 2G 40 кбіт/с, EDGE забезпечував під’єднання до сотні кбіт/с і вище. З’явилися сайти з контентом спеціально для мобільних користувачів. Водночас професіонали почали цікавитися мобільними заради статусу та гнучкості, яку дає такий зв’язок.

Усе змінилося з винайденням 3G.

3G і мобільна революція

З виникненням 3G якість зв’язку на якість життя впливає все більше. Мобільний інтернет дає розвиватися мобільному банкінгу та безлічі користувальницьких сервісів: від онлайн-кінотеатрів до додатків для здоров’я. Уже до кінця 2009 року цей стандарт (найчастіше під 3G мається на увазі UMTS з HSPA і HSPA+) використовують сотні мільйонів абонентів.

В Україні, яка впровадила 3G однією з останніх в Європі, до моменту запуску комерційної мережі у 2015 році в більшості абонентів уже були 3G-смартфони. Це позначилося і на споживачах, і на бізнесі. За пізнього, якщо порівняти з рештою світу, запуску такого зв’язку, українські користувачі швидко навчилися ним користуватися та звикли до нього.

4G і перемога мобільного інтернету

Після виникнення комерційних мереж 4G (LTE) оператори зіткнулися з величезним стрибком у споживанні мобільного трафіку. Уже до 2013 року 78% осіб із мільярдів користувачів Facebook заходили в мережу через смартфони. У 2016 році StatCounter уперше зафіксував, що з мобільних у всьому світі в інтернет виходять більше користувачів, ніж із комп’ютерів.

За останні 5 років мобільний трафік збільшився приблизно в 10 разів, найбільше трафіку припадає на відео. Абоненти стають усе вимогливішими: сучасні гаджети дозволяють із легкістю записувати ролики в HD, 4К і 8К, переглядати їх користувачі хочуть онлайн і без затримок або втрати якості.

Такий тренд уплинув на багато речей: на мобільних користувачів почав орієнтуватися Google — з 2015 року він знижує у виданні сайти, які незручно дивитися з мобільних. Представники онлайн- та офлайн-роздробу зрозуміли, що саме з мобільних терміналів люди шукають відомості про купівлю, і адаптувалися. Розвиток 3G (і пізніше 4G-мереж) уплинув і на операторів мобільного зв’язку.

Один із найсвіжіших прикладів того, як мобільний інтернет якісно впливає на життя людей — карантин 2020 року. Навесні, коли весь світ опинився замкненим удома, саме мобільний інтернет став основним каналом для спілкування, розваг і роботи.

5G і майбутнє

Стандарт 5G уже працює на чотирьох континентах — від Південної Кореї до США — і помітно відрізняється від попередників. Якщо 2G, 3G, 4G — технології, що орієнтовані на абонента: збільшують спектр послуг, покращуючи якість послуг і, відповідно, споживчий досвід, то 5G — це значно ширші можливості.

Технологія 5G відкриває нові можливості як для людей, так і для компаній і галузей.

5G зможе об’єднати людей, речі, дані, додатки, транспортні системи і міста в “розумне” середовище мережевих зв’язків. 5G дасть на повну силу розвернутись додаткам “розумних” будинків, “розумних” споруд і “розумних” міст, дасть поштовх 3D-відео, роботі та грі у хмарі, дистанційним медичним послугам, віртуальній і доповненій реальності, масовому зв’язку між машинами, який автоматизує виробництво.

Найбільша перевага 5G полягає в його потенціалі для цілей більших, аніж просто голосовий зв’язок і передавання даних між абонентами. Завдяки такій високій пропускній здатності можуть взаємодіяти машини та прилади. Можуть безпечно управлятись безпілотні транспортні засоби, яким потрібний постійний безперервний потік даних. І все це стає можливим у віртуальній та доповненій реальності.

Одна з головних передбачуваних сфер застосування 5G – Інтернет речей. Тут ця особливість, котра збільшує в 10 разів щільність пристроїв, що підключаються на одиницю площі, стане вирішальною. Адже навіть на 10 кв. м. квартири майбутнього може розміщуватись 20-30 гаджетів, які активно використовують підключення до хмари через інтернет.

За матеріалами Ain.ua

Copy link