Відокремлений структурний підрозділ “Фаховий коледж інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”

ІТ коледж на зв’язку. Історія створення мобільного телефону

Сьогодні мобільний телефон став не просто пристроєм зв’язку, а фактично мінікомп’ютером з багатьма функціями: вихід в Інтернет, спілкування в соцмережах, обмін повідомленнями, фото, аудіо та відеоматеріалами, користування електронною поштою, здійснення фото- і відеозйомки, навігація, ігрові можливості та багато інших.

Однак півстоліття тому ніхто не міг і подумати, що все це буде поєднано в одному апараті, який поміщається в кишені, а основна функція телефону – голосовий зв’язок – стане лише однією з багатьох.

Ідея стільникового зв’язку виникла наприкінці 40-х рр. 20 ст. У той час співробітники компанії «Bell Laboratories» (на той час дослідницький підрозділ компаній «AT&T» і «Western Electric») визначили можливі способи побудови стільникових мереж. Автором концепції стільників став Амос Джоель. Проте перший дзвінок здійснив не він.

3 квітня 1973 року інженер компанії Motorola, син український емігрантів Мартін Купер, подзвонив в офіс конкуруючої фірми з першого мобільного телефону. Телефон мав назву «DynaTAC 8000X». Його маса була понад 1 кг, а довжина – близько 23 см; заряду акумулятора вистачало всього на 20 хвилин розмови. На розробку першої моделі компанія «Motorola» витратила 15 років і 90 млн доларів.

Диво-пристрій негайно захотіли побачити в Білому домі, кажуть, президент Рейган був зачарований ним.

У продажу телефон з’явився 6 березня 1983 року, а за іншими даними – взагалі 13 жовтня того ж року. Важив він уже 800 грам і коштував від 3500 до 3995 доларів (на сучасні гроші це понад десять тисяч $). За формою він нагадував цеглу, в один з боків якої була вбудована клавіатура для набору номера, а зверху стирчала стаціонарна антена.

Мартін Купер – інженер з українським корінням

Народився Мартін Купер у 1928 році в Чикаго у сім’ї емігрантів із України. Він ніколи не був на рідній землі батьків (батько із м. Сквири, що на Київщині, а мати із с. Павлиш Кіровоградської області), але про своє українське походження він завжди знав. Його батько і мати тікали з України у 1917 році, але познайомилися вже на чужині.

Своїм батькам Мартін був дуже вдячний за освіту. Не дивлячись на те, що роки його дитинства припали на роки Великої Депресії та непросту емігрантську долю, батьки зробили все для навчання сина. Він отримав диплом магістра Іллінойського інституту технологій, став інженером-електротехніком. Служив у ВМС США офіцером на підводному човні на Гаваях. Після Корейської війни Мартін Купер працював у «Western Electric» над одним зі своїх перших проєктів – телетайпом.

У 1954 році 26-річний Мартін потрапив на роботу у маленьку і мало кому відому компанію «Motorola». Саме там він реалізував те, що не могли втілити знані своїми винаходами інженери лідери ринку.

Впродовж своєї кар’єри в «Motorola» винахідник працював над багатьма революційними проєктами. В його доробок входять портативні кишенькові рації і пейджери. Але головним його досягненням залишається телефон «DynaTAC».

Перший дзвінок в історії України

1 липня 1993 року перед багатьма телекамерами і в присутності великої кількості журналістів президент Леонід Кравчук у прямому ефірі здійснив перший в історії України дзвінок з мобільного телефона. Розмова тривала лише 40 секунд, але саме вона відкрила нову сторінку розвитку нашої незалежної держави.

Леонід Кравчук зателефонував українському послу в Німеччині з телефону Nokia Mobira Cityman 150. Перед цим він символічно перерізав телефонний провід та ознаменував входження України у нову еру.

За матеріалами Знай.UA.

Copy link
Powered by Social Snap