Відокремлений структурний підрозділ “Фаховий коледж інформаційних технологій Національного університету “Львівська політехніка”

Розцвітай і далі, наша рідна мово

Щороку, 21 лютого, світова громадськість відзначає Міжнародний день рідної мови. День був встановлений у листопаді 1999 року на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з метою захисту мовної й культурної багатоманітності.

Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної бенгальської мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році цей день відзначають у країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов. Майже половина з них знаходиться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли з тієї чи іншої причини мову припиняють вживати та вивчати більше 30% її носіїв. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення. В Україні живе понад 130 національних меншин, носіїв 79 мов.

Рідна мова є важливим елементом культурної та національної свідомості людини. Вона не просто засіб спілкування, а історія народу, його світогляд. Мова є найсильнішим інструментом збереження і розвитку нашого матеріального й духовного спадку.

Відеозвернення до Міжнародного дня рідної мови підготували студенти групи ДОп-25 під керівництвом куратора, викладача української мови Шумлянської Надії Богданівни.

У відео брали участь: Володимир Балянда, Анастасія Гегедош, Аліна Гуштик, Каріна Гуштик, Юля Залізна, Денис Запотічний, Максим Круглій, Наталія Лугвіщик, Юрій Миць, Остап Тимець, Тетяна Хвалібота, Ірина Шумило, Ігор Яхторович.

Відео змонтувала: Тетяна Хвалібота

Copy link
Powered by Social Snap